Tahini, czyli pasta sezamowa

Tahini (gr. ταχίνι) to produkt w pełni naturalny uzyskiwany z nasion sezamu, prażonych w piecu i poddawanych mieleniu. To po prostu nic innego, jak rozgnieciony sezam. Pasta uzyskana z mielonego sezamu jest oleista, a przez to wysoce kaloryczna. Dodatkowo kaloryczność tahini podnosi dodatek dodawanego do niej oleju.

pasta sezamowa tahini

Pomimo wysokiej kaloryczności jest to produkt o korzystnym działaniu na organizm oraz o wysokiej wartości odżywczej. W okresach poszczenia zastępuje z powodzeniem białko zwierzęce, będąc uzupełnieniem codziennej diety.




Zawartość odżywcza tahini


Tahini zawiera mnóstwo składników odżywczych, cennych dla zdrowia ludzkiego. Zawiera sporo, bo niemal 20% białka o wysokiej wartości, które może zastąpić białko zwierzęce. Białko to bogate w aminokwasy (metionina, arginina, leucyna, tryptofan) w połączeniu z produktami zawierającymi lizynę, pozwala uzyskać wyższą wartość odżywczą i przyczynia się do dobrego zdrowia oraz prawidłowej pracy wątroby, jelit i nerek. Dlatego osoby na diecie wegetariańskiej lub weganie powinni jeść tahini, najlepiej w połączeniu z warzywami strączkowymi lub orzechami.

Tahini to skoncentrowane źródło energii, zawierające wysoki odsetek nienasyconych tłuszczów. Jednonienasycone oraz wielonienasycone tłuszcze stanowią niemal 85% całkowitego tłuszczu zawartego w paście sezamowej. Z tego względu pasta sezamowa pozwala obniżyć cholesterol.

Pasta sezamowa wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki zawartości witamin i minerałów. Wapń zawarty w sezamie pomaga zapobiegać osteoporozie, cynk i potas wzmacniają układ odpornościowy, a mangan oraz selen niszczą wolne rodniki. Żelazo zapewnia dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne oraz zwalcza niedokrwistość. Fosfor i magnez działają jak środki uspokajające, zmniejszają bóle głowy pochodzenia migrenowego, a miedź umniejsza bóle stawów, poprzez ich wzmocnienie.

Pasta sezamowa to także bogactwo witamin, głównie z grupy B oraz witaminy E, zwanej witaminą młodości. Witamina E chroni organizm przed starzeniem, zwalcza wolne rodniki oraz działa przeciwnowotworowo i hamująco w przypadku chorób przewlekłych (choroby układu sercowo-naczyniowego, zaćma, cukrzyca, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona).

Tahini to bogate źródło błonnika, które wspomagają układ pokarmowy, wpływając na poprawę funkcji trawiennych.
Kaloryczność tahini kształtuje się na poziomie około 607 kalorii w 100 g produktu, czyli około 90 kalorii, w jednej łyżce. Jednak w tej łyżce znajdziemy: 8 g dobrych tłuszczów, 3 g węglowodanów, 1 g błonnika. Wydaje się, że jest to dużo, jednak w niektórych przypadkach zdrowotne właściwości pasty sezamowej przewyższają negatywne działanie kalorii.

 

Kulinarne zastosowanie pasty sezamowej


Tahini najpopularniejsza jest na wschodzie i wykorzystywana w potrawach orientalnych. Jednak i w Grecji, a szczególnie na jej wschodnich krańcach, jest dość popularna.
Stanowi główny składnik chałwy sezamowej, dodawana do wypieków, przygotowywania deserów i lodów, a także w formie pasty do smarowania pieczywa. Tahini z kakao, miodem lub z czekoladą to popularna pasta śniadaniowa. Z dodatkiem tahini przygotowuje się pyszne placki (tahinopites), ciasteczka tahinopitakia, chleb tahinopsomo, zupy i makarony. To także składnik sosów, głównie do ryb. Tahini to także składnik pasty humus, z dodatkiem ciecierzycy oraz pasty baba ghanoush, z bakłażanem. Nie trzeba czekać na Wielki Post, by skorzystać z dobrodziejstw jakie niesie Tahini.

Tahini – gdzie kupić?


Pastę sezamową tahini można kupić w wielu sklepach spożywczych, w sklepach ze zdrową żywnością oraz prowadzącą żywność ekologiczną, oraz wegańską. Nie warto biegać po sklepach, gdyż w Internecie jest pełno ofert oferujących tahini w różnych wariantach wagowych i cenowych.



Jak przygotować tahini?


Pasta sezamowa kupowana w sklepie jest zwykle dość droga, poza tym może zawierać różne dodatki, dlatego lepszym wyjściem jest przygotowanie jej samodzielnie w domu. Nie jest to trudne, wymaga jedynie dobry blender, nasiona sezamu i ewentualnie niewielki dodatek oleju.
W celu przygotowania tahini w domu możesz użyć sezamu łuskanego lub naturalnego. Gdy użyjesz sezamu białego, oczyszczonego, wówczas pasta sezamowa będzie delikatniejsza. Sezam może być świeży lub można go wcześniej uprażyć. Pasta przygotowana ze świeżych ziaren wykazuje się mniejszą kalorycznością. Przy mieleniu możesz dodać kilka łyżek oleju lub oliwy albo przygotować tahini bez dodatku tłuszczu. Tahini bez oleju jest bardziej wartościowa, wymaga jednak mocnego sprzętu oraz dłuższego czasu na przygotowanie.

Składniki tahini:
  • 400 g sezamu
  • 70 ml oliwy
  • szczypta soli

Sezam prażymy na rozgrzanej, suchej patelni, od czasu do czasu mieszając go drewnianą łyżką, aż nabierze złotego koloru. Można też uprażyć sezam w piekarniku. W tym celu należy rozgrzać piekarnik do 180 stopni i wsunąć do niego blachę z rozłożonymi ziarnami sezamu na około 5 minut, następnie o ile tego wymaga, zamieszać sezam i wstawić ponownie na kolejne 4-5 minut.
Jeżeli przygotowujemy niewielką ilość pasty, wówczas lepszym sposobem będzie uprażenie go na patelni.


Uprażony i przestudzony sezam mielimy w blenderze. Na początku mielenia możemy dodać oleju lub oliwy, by łatwej szło mielenie. Później, gdy nasiona zaczną wydzielać tłuszcz, mielenie będzie łatwiejsze.





Pod koniec mielenia możemy dodać szczyptę soli. Pasta jest gotowa, kiedy jest gładka, bez niezmielonych ziaren sezamu. Gotową przekładamy do słoika i przechowujemy w lodówce do miesiąca.



Powodzenia i smacznego!