Fasolka szparagowa stanowi istotną część greckiej tradycji kulinarnej. Gotowana stanowi podstawę sałatek, ale też dodatek do omleta lub składnik ladera, czyli warzyw w oliwie.
Klasyczna sałatka z fasolki szparagowej (gr. Αμπελοφάσουλα σαλάτα) to przepis prosty, łatwy, lecz zarazem bardzo smaczny. Jej podstawę stanowi gotowana fasolka szparagowa z sosem ladolemono lub
z ladoksido, ale dobrze komponują się z wieloma innymi składnikami. Wystarczy, że masz w domu cebulę, paprykę lub pomidory i trochę sera, by wyczarować smaczną sałatkę. Klasyczną sałatkę z fasolki spożywa się jako przystawkę lub dodatek do grillowanej ryby.
Składniki:
- 500 gramów fasoli szparagowej
- 1 łyżeczka soli
- 100 ml oliwy
- 40 ml soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku
- pieprz
Fasolę myjemy, odcinamy końce i gotujemy ja w osolonej wodzie przez 8-10 minut. Następnie odcedzamy na durszlaku. Możemy też zanurzyć na chwilę w lodowatej wodzie np. z kostkami lodu, co zapobiegnie utracie koloru przez fasolkę.
Odsączoną fasolkę przełóż do miski i wlej oliwę, sok z cytryny, roztarty czosnek i odrobinę pieprzu. Delikatnie wymieszaj.
Tak przygotowaną fasolkę podawaj ze świeżym pieczywem oraz z serem Feta.
Wersja sałatki z pomidorami
Oprócz tradycyjnej receptury możemy uzupełnić sałatkę o inne dodatki cebulę, pomidory i inne warzywa. Dodajemy do niej też białe świeże greckie sery takie jak np. Feta, ksinomizithra, galotyri lub biały ser kozi i od razu uzyskujemy pełnowartościowy zdrowy posiłek. Przygotowanie tej sałatki zajmie mniej niż 30 minut i zaspokoi głód dwóch bardzo głodnych osób.
Składniki:
- 500 g fasoli szparagowej
- 1 duży dojrzały pomidor
- 150 g sera Feta lub Mizithra
- 100 ml oliwy
- Sok z 1 cytryny
- sól
- pieprz
Fasolkę szparagową gotujemy w dużej ilości osolonej wody przez około 10 minut. Następnie odcedzamy i hartujemy w zimnej wodzie z lodem. Pomidora parzymy, obieramy i kroimy w kostkę, mała lub duża, według uznania. Możemy go nawet zetrzeć na tarce. Do miski dodajemy odcedzoną fasolkę szparagową i dodajemy pomidor oraz pokruszony ser. Dodajemy przyprawy, składniki sosu oraz delikatnie mieszamy. Podajemy z chlebem.
Kali oreksi!