Soutzoukakia w sosie pieczarkowym

Soutzoukakia to danie wywodzące się z kuchni osmańsko-tureckiej, które znalazło się w kuchni greckiej dzięki uchodźcom z Azji Mniejszej. Słowo sucuk w języku tureckim oznacza kiełbasę, więc "sucukaki" to kiełbasa, a swoją nazwę zawdzięcza długiemu, wąskiemu, owalnemu kształtowi. 

Soutzoukakia w sosie pieczarkowym

Z klasycznej receptury smyrneńskiej Grecy usunęli jelito, w które zawinięta była mieszanka mięsna i zaczęli robić własną mieszankę na klopsiki z własnymi przyprawami, takimi jak kminek. Później dodano również sos pomidorowy i nazwano je soutzoukakia (czyt. suzukakia).  Ponadto niektóre przepisy zawierają zielone oliwki. Zwykle gotowane są w garnku, ale są też wersje, które pieczą je w piekarniku. Zwykle towarzyszy im ryż, purée ziemniaczane, rzadziej smażone ziemniaki lub makaron.

Soutzoukakia z Salonik


Unikatowe w swojej formie są soutzoukaki z Salonik (gr. Σουτζουκάκια Θεσσαλονίκη), przepis, który przywieźli Grecy z Azji Mniejszej, jako smak domu utraconego. Odtąd jest to popisowe danie wielu tawern na północy kraju. Tradycyjnie przygotowuje się je na grillu i podaje z płatkami chilli, sałatką rosyjską lub z frytkami, jako przystawkę do ouzo. Soutzoukakia Thesalonikis są specyficzne, dobrze przypieczone z zewnątrz i delikatne, soczyste wewnątrz. Ostatnio natrafiłam na hurtownię, która miała w swoim asortymencie soutzoukakia z Salonik w formie zamrożonej. Ich skład też był bardzo dobry, tak że zdecydowałam się zakupić 2-kilogramową torbę. Mąż od razu skorzystał z okazji do rozpalenia grilla, jednak ja postanowiłam je wykorzystać inaczej. Stały się częścią dania obiadowego z sosem pieczarkowym i świeżym chlebem. Ten sposób też nie był zły, ale niestety ginął wśród sosu, smak soutzoukakia. Dlatego, jeśli kupicie gdzieś soutzoukakia z Salonik, wówczas najlepiej je zgrillujcie.

Soutzoukakia klasyczne i wersje lokalne

Wracając do obiadu to moje soutzoukakia z sosem pieczarkowym (gr. σουτζουκάκια με σάλτσα μανιταριού) są wersją alternatywną dla klasycznej z sosem pomidorowym. Wielbicieli klasyki odsyłam do przepisu na soutzoukakia, czyli pulpety po grecku, podsmażone i uduszone w aromatycznym, pomidorowym sosie. Dla tych, którzy szukają lokalnych smaków, polecam pulpety z kaszą bulgur w sosie pomidorowym. To danie regionalne z południowego Rodos, różniące się od klasyki dodatkiem kaszy bulgur, czyli po grecku, pligouri. Jest to danie nie tylko smaczne, ale bardzo sycące.

Dzisiaj zaś mam dla was przepis na najsmaczniejsze pulpety z sosem grzybowym. I, mimo że użyłam gotowych soutzoukakia, to dla tych, którzy wolą własnoręcznie przyrządzone podaję przepis na mięso.

Składniki:

  • 400 g mielonej cielęciny lub wołowiny
  • 100 g mielonej baraniny
  • 1 cebula, drobno posiekana
  • 1 bułka namoczona w mleku i odciśnięta
  • ½ łyżeczki suszonego oregano
  • ½ łyżeczki soli
  • wędzona papryka w proszku
  • płatki chilli
  • kumin (kmin rzymski)
  • oliwa (75 ml + trochę do posmarowania)


Wszystkie powyższe składniki umieszczamy w dużej misce i dobrze mieszamy przez długi czas, aż się połączą. Można to robić w mikserze na wolnych obrotach. Dobrze wyrobione ciasto nabiera jasnego koloru i gładkiej konsystencji. Wówczas smarujemy mieszankę z wierzchu oliwą i wkładamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia wyjmujemy masę z lodówki i formujemy soutzoukakia w podłużny kształt o długości 8-10 cm. Kiełbaski kładziemy na rozgrzaną patelnię i smażymy z wszystkich stron. Alternatywnie możemy je opiec na grillu.


Składniki sosu:

  • 250 g pieczarek (mogą być też inne grzyby)
  • 1 czerwona cebula
  • 2-3 łyżki oliwy
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka mąki
  • Sól
  • Pieprz



Przygotowujemy sos. Pieczarki czyścimy i rozdrabniamy. Kapelusze kroimy w plasterki, a nóżki w kosteczkę. W rondelku umieszczamy oliwę i dodajemy posiekaną czerwoną cebulę. 


Gdy zacznie być szklista, dodajemy posiekane pieczarki, najpierw nóżki, a potem kapelusze. Całość posypujemy solą, pieprzem i dodajemy łyżkę masła. Dusimy na małym ogniu pod przykryciem, przez 8 -10 minut. 



Następnie dodajemy łyżkę mąki, mieszamy i dolewamy bulion, by przykrył pieczarki i gotujemy na większym ogniu przez kolejne 10 minut, aż część płynu wyparuje, a sos zgęstnieje. Soutzoukakia możemy włożyć do sosu, by się zagrzały lub podać świeżo usmażone (zgrillowane) na warstwie pieczarek. U nas podane z makaronem Lazanaki.



Kali oreksi!