Kuchnia grecka jest pełna tradycyjnych przepisów, które łączą proste składniki w celu uzyskania doskonałego smaku potrawy. Jednym z takich przepisów jest pieczona fasola Gigant (gr. γίγαντες στο φούρνο), danie, które jest szczególnie lubione ze względu na jego wartość odżywczą i bogaty smak.
Fasola Gigant to tradycyjny produkt greckiego rolnictwa. Uprawiana jest głównie w północnej Grecji. Olbrzymie ziarna są bogate w białko, błonnik, witaminy i minerały, co czyni je idealnym wyborem dla zdrowej i zbilansowanej diety. W warunkach polskich fasolę tę można zastąpić odmianą Jaś.
Danie to doskonale łączy się ze świeżym chlebem i z serem Feta. Może być trzymane w lodówce przez kilka dni, a nawet jest smaczniejsze następnego dnia, ponieważ smaki łaczą się ze sobą jeszcze bardziej. Potrawę można podawać jako główny posiłek lub jako towarzyszący innym potrawom np. mięsnym.
Poczytaj więcej o warzywach strączkowych w Grecji.
Warianty potrawy
Do naszego przepisu możemy dodać inne warzywa, takie jak seler lub szpinak. Ponadto możemy dodać wędzoną paprykę dla bardziej dymnego smaku lub trochę pieprzu cayenne dla pikantnego. Dodatek czerwonej papryki doda jedzeniu słodyczy. Gotową potrawę możemy podać z posiekaną pietruszką, serem Feta, z chlebem, posypać świeżo zmielonym pieprzem, płatkami chilli lub polać oliwą.
Możemy też przygotować ją jako danie półmięsne z boczkiem i kiełbasą w garnku lub zapiekaną z kiełbasą w piekarniku. Doda to dodatkowego wymiaru smaku potrawie. Możemy przygotować ją też w wersji bezmięsnej w sosie pomidorowym w garnku.
Składniki:
- 500 g fasoli Gigant (Jaś)
- 2 cebule, posiekane
- 2-3 ząbki czosnku, drobno posiekane
- 1 – 2 papryki Florina (pocięta w paski)
- ½ szklanki oliwy
- 1 seler naciowy posiekany
- 1 marchewka pokrojona w plastry
- 400 g pomidorów lub puszka krojonych
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 liść laurowy
- Sól
- Czarny pieprz
- Pietruszka, posiekana (do posypania)
- 1 szklanka wody
Przygotowanie fasoli jest pierwszym i najważniejszym krokiem. Dlatego też fasola powinna być moczona przez co najmniej 8 godzin lub całą noc. Pomaga to zmiękczyć ziarna i skrócić czas gotowania. Następnego dnia odcedzamy ją i gotujemy w świeżej wodzie około 1-1,5 godziny, aż do miękkości. Odcedzamy fasolę i przekładamy ją do blaszki o wymiarach 35 × 25 cm lub o średnicy 32 cm.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie sosu, który jest duszą tego dania. W dużym rondlu podgrzewamy połowę oliwy i smażymy cebulę, aż stanie się przezroczysta. Dodajemy czosnek, a następnie marchewkę i paprykę i smażymy przez kilka minut, aż będą miękkie.
Dodajemy pokrojony seler, krojone pomidory, koncentrat oraz przyprawy, cukier, oregano, tymianek, liść laurowy, sól i pieprz. Niech sos gotuje się przez 15-20 minut, aż lekko się zagęści. Gotowy sos wylewamy na fasolę. Dobrze mieszamy, aby równomiernie pokryć fasolę. Dodajemy pozostałą oliwę, a także 1 szklankę wody, jeśli to konieczne, aby ziarna były pokryte płynem.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 1 godzinę lub do momentu, gdy płyny zostaną wchłonięte, a sos się zagęści. Czas pieczenia może się różnić w zależności od piekarnika, więc od czasu do czasu sprawdź fasolę.
Kiedy fasola jest gotowa, wyjmujemy blaszkę z piekarnika i pozwalamy jej lekko ostygnąć przed podaniem. Posypujemy posiekaną pietruszką lub koperkiem i podajemy na ciepło.
Kali oreksi!
Zobacz książkę: Warzywa strączkowe w kuchni greckiej.